השעה כעת היא 16:14      23.7.2019
עמוד ראשי > חדשות > למי למי יש יותר כבוד?
למי למי יש יותר כבוד?
אמיר קרביץ\איש עם וספה

בוקר אחד, זה היה בשבוע שעבר, ניגשתי אל הווספה שלי, כהרגלי, בדרך לעוד יום עבודה. משהו לכד את עיני – זה היתה "גומחה" שנולדה באחת הכנפיים של הווספה יקירתי.

ליד הווספה שלי, עמדה לה הראיה שאינה משתמעת לשתי פנים בנוגע לאותה גומחה: רנו מגאן חדשה (מליסינג כמובן), שעל פי החשד גרמה לאותו כיפוף פח מבאס. טוב, כמובן שהיא לא עשתה את זה לבד, הרי שום רנו – משוכללת כמה שתהיה – לא יכולה לנסוע לבד. היא זקוקה למישהו שיפעיל אותה. זה היה השכן שלי.

מדוע הוא לא השאיר פתק או פרטים? חשבתי על כך זמן מה והבנתי: זו פשוט סוגיה של כבוד. למען האמת זו סוגיה של חוסר כבוד. חוסר כבוד לווספה, חוסר הבנה שמדובר בכלי בעל ערך. מה שעבורנו הוא רכב אספנות רב משמעות, יכול להיות עבור אחרים סתם גרוטאה.

ובאמת, כשהעליתי בזכרוני אירועים הקשורים לאותו שכן חשוד, נזכרתי שהוא אמר לי את משפט המפתח: “מה זו הגרוטאה הזו?”, פעם כשראה אותי מנסה להתניע. הרי אם הוא היה "דופק" סתם יונדאי, הוא היה משאיר פרטים נכון? אבל כנראה שיש איזו תפיסה שאם כלי הרכב בן 40, הרי לא צריך לתקן אותו נכון?

סוגיית חוסר הכבוד התנגשה בי גם על הכביש באותו השבוע. עצרתי ברמזור ליד איזה אופנוע אוטומטי זב חוטם. הרוכב שלו אמר לי: “מה זה? אופנוע כמו של עדי אשכנזי, של כוסיות, לא?”

הייתי המום. הטמבל הזה הישווה בין וספה אמיתית מבית היוצר של אנריקו פיאג'ו שבאה לעולם בשנת 69 לטוסטוס אוטומטי שנקרא MIO או משהו כזה? זה נכון שלשני הכלים יש "ישבן דומה", אבל מכיוון ששלי באה לעולם קודם, אני יודע שפיאג'ו לא היה זה שלקח דוגמא מכלי אחר...

רוצים עוד דוגמא לחוסר הכבוד בכבישנו? מי לא מכיר את התופעה בה אתה עומד לך לתומך ברמזור ומאחור מצפצף לו אופנוע אחר. כן, מה שהוא רוצה זה שתתקדם אל מעבר מעבר החציה כדי שגם הוא יוכל לעמוד שם. לאן הוא ממהר? הרי ממילא האור ברמזור הוא אדום. אני מבין בדיוק מהי הבעיה שלו: הוא פשוט לא רוצה לעמוד מאחורי. סוגיית כבוד שכזו.

זה לא שאני מצפה שמישהו יצדיע לי כשאני נוסע בכבישי ישראל, אבל מינימום של כבוד הדדי לא יזיק.

מצד שני אני חייב לציין שפעמים רבות הווספה (וגם אני) מקבלים די הרבה מחמאות ממי שיודעים להעריך היטב משהו טוב כשהם רואים. יש גם מבטים מקריני קנאה, וגם כמה ברכות כגון: “סחתיין". זה נחמד, אבל הייתי מסתפק בכך שמי שדפק לי את הווספה, ישאיר פרטים...